Okan Tekstil entegre üretim için 15 milyon $ yatırım yaptı

Tekstilde entegrasyona giden Okan Holding aracı kurum kurdu

SONGÜL HATISARU

Okan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Okan, 15 milyon dolarlık ek bir yatırım yaparak tekstil sektöründe entegrasyona doğru gittiklerini söyledi. Tekstil, turizm, inşaat, finans ve gıda sektöründe faaliyet gösterdiklerini söyleyen Okan, “Konfeksiyon sektörüne giriyoruz. Daha önce iplik boyama yapıyorduk. Şimdi kumaş boyama işine de girdik. Arkasından konfeksiyon geliyor. Okan Tekstil’i tam entegre hale getiriyoruz. Fabrikaya pamuk girecek, mamül çıkacak” şeklinde konuştu.
Okan Tekstil’in bu yıl 20 trilyon lira ciro gerçekleştireceğini söyleyen Okan, kârlılık marjınında arttığını belirtti. Tekstil sektörünün Türkiye’nin dinanizmi olduğunu kaydeden Okan, 1998 yılında yaşanan global krizin sektörü vurduğunu ancak, iyi çalışan, ihracat bağlantıları olan, alanında kartel üretim yapan şirketlerin her zaman iş yaptıklarını savundu. Entegre üretime yönelik yatırımın yıl sonuna kadar devreye gireceğini söyleyen Bekir Okan, SPK’ya sermaye artırımı için başvurduklarını kaydetti.

Finans sektöründe gelişiyor
1998 yılında 73’üncü banka olarak Okanbank’ı kurduklarını söyleyen Okan, finans alandaki yatırımları büyüteceklerini ifade etti. Temmuz ayında 600 milyar lira sermayeyle Okan Menkul Değerler’i kurduklarını belirten Bekir Okan, “ Finans sektörüne üç yıl önce girdik. Finans geleceğin sektörü, bu alanda büyümeyi hedefliyoruz” dedi. 8 yıldan bu yana Kazakistan’da faaliyet gösterdiklerini belirten Okan, Kazakistan’da gıda, inşaat ve finas yatırımları olmak üzere 250 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını, bu ülkenin inşaat sektörü için öneminin giderek arttığını dile getirdi.

Finans oğula emanet
Bekir Okan’ın sağ kolum dediği oğlu Ömer Okan, Okan Menkul Değerler’in Genel Müdürlüğü’ne getirildi. Aracı kurumun yönetim kurulu üyeliğini de üstlenen Ömer Okan, Okan İnşaat’ın Orta Asya’daki faaliyetlerinde aktif rol alıyor. Amerika’da işletme ve finans eğitimini tamamladıktan sonra ikinci kuşak yönetici olarak işlerin başına geçen 25 yaşındaki Ömer Okan, hedefinin grubu bu alanda ileriye götürmek olduğunu söyledi. Aracı kurumu yeni kurduklarını ancak, hedeflerinin büyük olduğunu ifade eden Okan, rekabette geri kalmamak için yabancı ortaklık görüşmesi yaptıklarını kaydetti. Piyasadaki aracı kurumların amaca tam ulaşamadığını söyleyen Okan, “Amacımız, müşteriye kaliteli hizmet vererek yabancı fonları Türkiye’ye getirmek. Yabancı fonları çekip, yeni fonlar oluşturmak ve de Türkiye’de daha tam oturmamış olan özel yatırım fonlarını kurmak” şeklinde konuştu.

Haber Kaynağı